Acasă » Uncategorized » Proiect internațional „Mănâncă responsabil”

Proiect internațional „Mănâncă responsabil”

Proiectul Mănâncă Responsabil!

RAPORTUL NARATIV PENTRU ACTIVITATEA FINANȚATĂ

ȘCOALA GIMNAZIALĂ „REGINA ELISABETA” RĂDĂUȚI

Denumirea activității: CEAINĂRIA VESELĂ

Scopul: Informarea comunității despre continuarea implicării școlii în proiectul „Mănâncă Responsabil” – al doilea an

Obiective: – conștientizarea importantei alimentației sănătoase

– popularizarea proiectului în comunitatea locala

Data la care a fost organizată acțiunea: 8.12.2016

Organizatori:  nr. Elevi – 10, nr. Profesori – 2

Nr. de elevi  participanți: 400 elevi

Alți  participanți în mod direct (număr):  50 părinți, 20 bunici, 3 reprezentanți ai firmelor producătoare locale de produse lactate si produse din carne(Aida, Killer și Super Star).

Număr total de participanți: 700

Reflectarea în media sau alte materiale: -activitatea a fost prezentată de televiziunea locală CROMTEL, sub formă de știre locală;

– site-ul școlii (link) vor fi încărcate fotografii de la activitate.

Descrierea activității: Ne-am propus în cel de-al 2-lea an de proiect, să îi facem pe toți cei cu care interacționăm, elevi, părinți, localnici să înțeleagă ce însemnă de fapt a „mânca responsabil”. Adică, să privească alimentația atât din punct de vedere al sănătății acesteia, dar, și din punct de vedere economic sau ecologic. Atenția să fie îndreptată și spre sursa de proveniență a materiei prime, si spre impactul asupra mediului a proceselor de producție sau de transport, dar și spre problema deșeurilor alimentare. Credem că sunt teme importante asupra cărora fiecare din noi ar trebui să reflectăm atunci când alegem un aliment.

Pe 8 decembrie, ne-au fost alături, câțiva dintre producătorii locali de produse alimentare, deoarece am vrut să promovăm calitatea acestora! Dorim să încurajăm  consumul produselor alimentare locale deoarece sunt de foarte bună calitate, sunt proaspete, sunt mai convenabile ca preț, cheltuielile cu transportul sunt minime și sunt aducătoare de locuri de muncă în zonă, de piețe de desfacere pentru producătorii agricoli, deci, de prosperitate locală!

Activitatea per ansamblu am denumit-o “Ceainăria veselă”  și în fiecare clasă, elevii împreună cu părinții și cadrele didactice au savurat o cană de ceai și au discutat despre responsabilitate în alimentație, într-un mod deschis, vesel și prietenesc, iar în pauza mare au vizitat standurile organizate pe holul școlii, standuri de prezentare a produselor lactate și produse din carne sau legume și fructe.

 

Rezultate obținute, impact, impresii ale participanților:

  • Prezentarea proiectului „Mănâncă responsabil!” în comunitatea școlara si locală.
  • Stabilirea de parteneriate pentru activități viitoare.
  • Captarea atenției participanților față de activitățile proiectului
  • Stabilirea de posibile activități cu reprezentanții instituțiilor invitate
  • 100 elevi și familiile lor vor alege de pe rafturi produse locale

 

Întocmit de prof. coordonator: Țofei Gela

Unitatea școlară: Școala Gimnazială ,,Regina Elisabeta,, Rădăuți

Data întocmirii: 18.12.2016Lasă un comentariu

Calendar

decembrie 2016
L Ma Mi J V S D
« nov.   mai »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031